Faculty and Staff

Office       

  • Angela Flowers, Principal
  • Quirstin Wynn-Inman, Interim Assistant Principal
  • Corlis White, Office Manager
  • Aisha Alston, Office Assistant

Kindergarten

  • Jacqueline Bonner*
  • Deanna Hayes
  • Arlene Mattai
  • Iandra Moguel

First Grade

  • Deborah Davis
  • Tiffany Stone-Walker
  • Barbeta Terry
  • Sabrina Wahid

Second Grade

  • Victoria Mapp-Jonathan*
  • Megan Flanagan
  • Chiquita Veale
  • Donna White

Third Grade

  • Tyanette Painter*
  • Anita Freeman
  • Nicole Miller
  • Patsy Young

Fourth Grade

  • Peter Cenzalli
  • Latoya Johnson
  • Paulette Matthews*
  • Gwendolyn Warren

Fifth Grade

  • Jessica Barbour*
  • Nicole Paige
  • Ebony Batson

Sixth Grade

  • Morgan Delrose*   
  • Lyndi Faxio
  • Dione Turner

Special Education Department

  • Vera Griffin*
  • Dwayne Artis
  • Jeanice Cuffee
  • Calandra Coleman
  • Gabriel Uriri

Literacy Coaches

  • Kimberly Brown-McCray
  • Gwendolyn Towe

Math Specialist

  • Tonya Fields-Hines

Librarian

  • Lois Ray

Gifted and Talented

  • Nicole Harper-Kee

Encore

  • Lisa Lees, PE
  • Marc Craig, Art 
  • Spencer Thornton, Music

Violin Teachers

  • Tina Culver
  • Jena Chenkin

Speech

  • Cheryl Ryals 

Technology

  • Kristy Taxson, Technology Resource Teacher

Guidance Counselor

  • Shaunielle Perry-Wallace

Psychologist

  • Dee-Anna Staylor

Social Worker

  • Regina Paremore

School Nurse

  • Nurse Cotton

Instructional Assistants

  • Alma Smith
  • Sarah Anderson
  • Della Anderson
  • Debra Key
  • Daesha Wilson
  • Brittany Brown
  • Kent Frazier
  • Reginald Moore
  • Crista Ponce
  • Sharon Gatling

Custodial Staff

  • Jacoby Smith *
  • Shanice Godwin
  • Pamela Fugate
  • Roxie Wilson
  • Frank Mitchell

Cafeteria Staff

  • Josie Brooks, Manager *
  • Charlene Evans
  • Dorothy Madison
  • Stella Porter
  • Mrs. Sellers

 * The asterick indicates that the individual is the grade chairperson or lead for that grade level or position.